czwartek, 22 listopada 2012

D. duChemin "Dziesięć sposobów na robienie lepszych zdjęć. [...]"


Dziesięć sposobów na robienie lepszych zdjęć. Żaden z nich nie wymaga kupowania nowego sprzętu - David duChemin


Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 40

"»Dziesięć sposobów na robienie lepszych zdjęć. Żaden z nich nie wymaga kupowania nowego sprzętu«. Tytuł książki dokładnie odzwierciedla jej zawartość. To przedstawienie dziesięciu technik i pomysłów, które pomogą poprawić wasz warsztat fotograficzny. Nie jest to zbiór tanich trików, dzięki którym zaczniecie robić zdjęcia jak zawodowcy. Ktokolwiek, kto jest już choć trochę obeznany z pracą fotografa wie, że »robienie zdjęć jak zawodowiec« (cokolwiek to znaczy) wymaga czasu i wysiłku, a każdy kto twierdzi inaczej zwyczajnie mija się z prawdą. Książka została napisana z myślą o osobach, które już poznały podstawy fotografii i zadają sobie pytania: »Co dalej?«, »Co mogę zrobić, aby poprawić swoje zdjęcia?«. »Dziesięć« odpowiada na te pytania i daje solidne podstawy połączone z praktycznymi ćwiczeniami, aby wyruszyć w swą dalszą podróż fotograficzną."

Jest to kolejny darmowy ebook z wydawnictwa Galaktyka. Jest to też pierwszy napisany przez Davida duChemina ebook, a moje drugie spotkanie z tym autorem (pierwsze to "W pogoni za stylem"). Bardzo polubiłam jego styl pisania i będę sięgać po kolejne książki.

Na początku jest krótki wstęp i lista tytułowych dziesięciu sposobów, które opisał autor. W ebook'u zamieszczone są zdjęcia, które mają nam pomóc w zrozumieniu i przyswojeniu tych wiadomości. No i oczywiście wspomniane w opisie ćwiczenia do każdego punktu. Na końcu znajduje się małe podsumowanie, właściwie książka kończy się na 32 stronie. Dalej jest opis kilku innych książek o fotografii z tego wydawnictwa.
Uważam, że te informacje są rzeczywiście pomocne. Nie wykonałam jeszcze wszystkich ćwiczeń, ale postaram się to zrobić, jeśli tylko będę mieć czas. Nie napisałam w tej recenzji wiele, ale i sama książka nie jest długa. Nie chciałam też zdradzać za wiele z jej treści, bo uważam, że nie jest to potrzebne.

"[...] istnieje zasada ważniejsza od wymienionych dziesięciu; brzmi ona: »Patrz oczyma, fotografuj sercem«."

Jeśli ktoś z was jest tym zainteresowany, ebook dostępny jest tutaj.

5/6

7 komentarzy:

 1. Kiedyś robiłam zdjęcia jak nałogowiec, teraz mi przeszło, ale brakuje mi tego. Spróbuję sięgnąć po ebooka "Dziesięć sposobów...", może to mnie zmotywuje i znów zacznę się interesować się fotografią?

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś dla mnie, jestem fotografem-amatorem, nigdy nie czytałam ksiązke na ten temat, ale ta jest interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zapalonym fotografem-amatorem i z chęcią przeczytałabym taką książkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie robię zdjęć i nigdy robić nie będę, więc nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię robić zdjęcia i nie są one tragiczne, więc gdybym mogła się w tym podszkolić, czemu nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy blog :)
  Obserwujemy i komentujemy nawzajem?:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla miłośnika fotografowania książka warta poznania. Osobiście nie jest to moja pasja, ale wiem komu polecić tę lekturę;)

  OdpowiedzUsuń

będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, dobrze wiedzieć, że są osoby które tu zaglądają ;)

i bez spamu, proszę :)