środa, 23 października 2013

K. Hadley "Two Warsaw Mysteries"


Two Warsaw Mysteries - Kevin Hadley

Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 168
Seria: Angielski z kryminałem

Lubię angielski, jednak jak na razie nie czuję się na siłach, by zabrać się za jakąś konkretną książkę w tym języku. Z tego względu bardzo się ucieszyłam, gdy tylko dowiedziałam się o serii kryminałów wydanych przez wydawnictwo Edgard. Jak sam tytuł podpowiada, w "Two Warsaw Mysteries" mamy do czynienia z dwoma zagadkami. Pierwsza z nich "A Strange Pair" dotyczy śledztwa w sprawie dwójki złodziei, którzy napadają na bank w dość nietypowych okolicznościach. "The Strange Case of Pablo Garcia" natomiast to historia zabójstwa hiszpańskiego artysty i pisarza, który przyjechał do Warszawy. Choć z początku nie wiemy prawie nic na jego temat, wkrótce okazuje się, że był niezwykle barwną, a nawet kontrowersyjną postacią. Kto go zabił? Dlaczego? Zapraszam do lektury.
W obu historiach głównym bohaterem jest inspektor Robert Nowak, który wraz ze swoim partnerem Pawlukiem próbuje te zagadki rozwiązać. W tej chwili nie potrafię wiele na jego temat napisać, ponieważ autor skupił się głównie na przedstawieniu przebiegu dochodzeń, praktycznie pomijając zaznajomienie nas z bohaterami.

Jeśli chodzi o znajomość języka angielskiego, "Two Warsaw Mysteries" reprezentuje sobą poziom A2. Tekst jest rzeczywiście łatwy i przystępny. Z pewnością jest to zaleta tej książki, jednak ograniczony zasób słownictwa sprawia, że niewiele można powiedzieć na temat stylu pisania autora, nie ma tu czegoś, co by ją wyróżniało. W każdym razie zamiast drążyć ten temat przejdę do kwestii zasadniczej, czyli nauki języka. Pod tym względem jestem z tej publikacji bardzo zadowolona. Książka jest podzielona na krótkie rozdziały, a po każdym z nich mamy ćwiczenia dotyczące przed chwilą poznanego słownictwa. Są one różnorodne - łączenie synonimów, pytania odnośnie fabuły (tak więc należy czytać uważnie), wstawiane odpowiednich wyrażeń do tekstu i inne. Na marginesach znajdziemy objaśnienia trudniejszych słówek (choć w większości nie stanowiły dla mnie problemu), a na końcu odpowiedzi do zadań i słowniczek.

"Two Warsaw Mysteries" pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Choć opisane tu historie nie zachwycają niezwykle wartką akcją, czytałam je z chęcią. Poza tym autor potrafi zaskoczyć czytelnika czymś niespodziewanym na sam koniec, co odebrałam jako ciekawe urozmaicenie. Książkę polecam wszystkim, którzy, tak jak ja, chcą w przyjemny sposób podszkolić swój angielski. Moim zdaniem warto. :)

7/10

11 komentarzy:

 1. Ooo... Niby nie czytuje nagminnie kryminałów, ale propozycja zdaje się ciekawa, co mnie przyciąga... - Angielski, może coś bym zrozumiała :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Był ciekawa opinii na temat tej książki, ponieważ wpadła mi kiedyś w ręce.
  Ale cóż - wolałabym chociaż kategorię B...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jeszcze dwie książki, tym razem B1-B2 i prędzej czy później o nich też napiszę. :)

   Usuń
 3. Właśnie tak się zastanawiałam o co chodzi z tymi kajdankami, ale teraz już wiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, fajne. :) Szukam właśnie czegoś co podszkoli angielski w przyjemny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybym lubiła kryminały w jakiejkolwiek postaci to może nawet bym się skusiła. Bo nie czuję się w ang zbyt dobrze xD

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo, to bardzo ciekawy pomysł z takimi powiastkami służącymi do nauki! Będę musiał jakąś dorwać i przetestować :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałaś rację - nie wierzę, że nie czytałaś delirium;)
  Książka po angielsku to faktycznie dobry pomysł. Mam kilka za sobą i muszę przyznać, że jest to edukujące. Tylko pewnie takich książek do nauki to cena jakaś zaporowa? Od siebie polecam "Pamiętniki wampirów" - słownictwo jest na tyle ciekawe, że nie zwracasz uwagi na niedociągnięcia fabularne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie jest tak źle. Cena regularna to ok. 20zł, ale ja dorwałam je w promocji 15zł każda ;)

   Usuń
 8. Chciałabym się spróbować czy dam sobie radę z taką książką :)

  OdpowiedzUsuń

będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, dobrze wiedzieć, że są osoby które tu zaglądają ;)

i bez spamu, proszę :)